[Upgrade to pro and remove adverts]

Suite in Bb [Jacob] (1955), Gordon Jacob

Contest Test Pieces (38)

Date Contest Winner
16th Jun 2013 Zürcher Kantonal-Musikfest (Third Section) Brass Band Musig Hittnau
1st Jun 2013 Berner Oberländische Musiktage (Third Section) Musikgesellschaft Wichtrach
21st Jun 2008 West of England Bandsmen's Festival (Fourth Section) St Breward Silver
7th Apr 2002 West of England Area (Fourth Section) St. Dennis
17th Mar 2002 London and Southern Counties (Fourth Section) Sandhurst Silver
17th Mar 2002 North of England Area (Fourth Section) Hetton Silver
17th Mar 2002 Welsh Area (Fourth Section) Conwy Town
10th Mar 2002 North West Area (Fourth Section) Timperley
9th Mar 2002 Scottish Championship (Fourth Section) Lochgelly
3rd Mar 2002 Midlands Area (Fourth Section) Wem Jubilee
3rd Mar 2002 Yorkshire Area (Fourth Section) Linthwaite
3rd Feb 2002 North East Midlands Contest (Fourth Section) Bakewell Silver
7th Apr 1990 North American Championships (Challenge Section) Ohio Collegiate Brass
6th Feb 1988 CISWO Nottinghamshire (Third Section) Ireland Colliery Band
7th Nov 1987 SWBBA Contest (Third Section) St Pinnock
27th Sep 1986 Leamington Spa (Warwick District Council) Contest (3rd Section) Orion Airways Brass
20th Apr 1986 Thurrock Arts Council (Third Section) Crayford
19th Apr 1986 Midlands (South) Area (Third Section) Amington
12th Apr 1986 West of England Area (Third Section) Hayle
16th Mar 1986 North of England Area (Third Section) Silksworth Colliery
9th Mar 1986 London and Southern Counties (Third Section) Staines Brass
8th Mar 1986 Midlands (North) Area (Third Section) Huthwaite Prize
2nd Mar 1986 CISWO Yorkshire (3rd Section) Hatfield Main Colliery Band
2nd Mar 1986 North West Area (Third Section) Marple
1st Mar 1986 Scottish Championship (Third Section) Dunaskin Doon Silver
23rd Feb 1986 Yorkshire Area (Third Section) Huddersfield Tecol
22nd Feb 1986 Welsh Area (Third Section) South Glamorgan Youth Brass
25th Nov 1984 Manchester District Contest (Third Section) Mossley
5th Nov 1983 National Mineworkers (Third Section) Llwydcoed
13th Feb 1982 Norwegian National Championships (Division 2) Oster Brass
15th Nov 1980 Belgian Nationals (First Division) Brassband Terpsichore
9th May 1964 Senior Cup Hebden Bridge
24th Jun 1961 Crewkerne Contest (Section 2) Woodfalls Silver
25th Feb 1961 Scottish Championship (Fourth Section) Arbroath Instrumental
26th Nov 1960 Berkshire & Neighbouring Counties Band Festival Guild (Second Section) Aldbourne Silver
9th Apr 1960 Brass Band League (NI) Spring Festival (Second Section) Reid Memorial
26th Oct 1957 National Championship of Great Britain (Fourth Section Final) Gwaun-cae-Gurwen
26th May 1956 Grand Shield Fisher and Ludlow's Prize Band Birmingham

Usage


Own Choice Test Pieces (15)

[Hide Gold/Silver/Bronze Highlight]

Date Contest Band Position
9th Feb 2013 Norwegian National Championships (Division 4) Florø Hornmusikk 13
13th Feb 2004 Norwegian National Championships (Division 4) Rudsbygd Brass 14
7th Apr 2002 Tameside Open Championships (Fourth Section) Thurcroft Welfare
17th Feb 2002 Oxfordshire & District Brass Band Association Winter Contest (Section A) Jubilee Brass 3
16th Mar 1986 Wigan Contest (B Section) Eagley 1
16th Mar 1986 Wigan Contest (B Section) Skelmersdale
23rd Feb 1986 NWABBA Contest (Third Section) Farnworth Old 11
3rd Mar 1985 Oldham Contest (Section B) Haslingden and Helmshore 6
3rd Mar 1985 Oldham Contest (Section C) Blackley
2nd Dec 1984 Tyldesley Contest (Section B) Haslingden and Helmshore 7
25th Sep 1983 Burtonwood Brewery Brass Band Championships (Section 'B') Burnage Manchester
19th Mar 1977 SEWBBA (Ebbw Vale) Contest (Second Section) BSC (Port Talbot) 3
30th Apr 1972 Blackpool Contest (C Section) Rothwell Temperance 4
21st Apr 1968 Blackpool Contest (B Section) Hebden Bridge
4th Dec 1960 Huddersfield & District BBA December Contest (Section C) Ravensthorpe 2




Printed from https://brassbandresults.co.uk/